Radionica u našoj školi

Održana druga radionica u našoj školi u sklopu Erasmus+ projekta

Održana je druga radionica u našoj školi u sklopu KA122 Erasmus+ projekta We do training activities with STEM. U radionici su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda.

Cilj radionice je bio upoznati učenike s micro:bitom.

Micro:bit je mikroračunalo koje nam omogućuje da osmislimo, napravimo i isprobamo razne zabavne i edukativne projekte. Ovaj mikro kontrolor sadrži procesor, ulazne i izlazne izvode te za napajanje koristi dvije AAA baterije. Može prikazati tekst, brojke, sličice i animacije na ekranu, mjeriti temperaturu te odrediti strane svijeta, a također sadrži senzore za pokret i svjetlo. Može se spojiti s drugim uređajima i senzorima te s njima komunicirati putem radio veze ili Bluetooth tehnologije. Sa svojim dijelovima i karakteristikama te programiranjem micro:bit se lako pretvara u različite interaktivne i funkcionalne uređaje.

Micro:bitova elektronika je zbog njegove namjene potpuno izložena te je važno njime oprezno rukovati.

Na sljedeće dvije fotografije su prikazani dijelovi Micro:bita.

Mi smo programirali pomoću alata Microsoft MakeCode. Microsoft MakeCode je grafičko sučelje unutar kojeg se programski kôd izrađuje povlačenjem i ispuštanjem blokova kôda koji se međusobno spajaju.

Za početak rada potrebno je imati:

• micro:bit mikrokontroler
  • mikro USB kabel kojim se micro:bit fizički povezuje s osobnim računalom na kojem programiramo
  • računalo
  • pristup Internetu.

Nakon upoznavanja s Micro:bitom učenici su uspješno izradili svoj prvi program kojim Micro:bit svojim svijetlećim diodama prikazuje smješka.

Nakon toga smo izradili program kojim Micro:bit svojim svjetlećim diodama prikazuje smješka koji svake sekunde namigne desnim okom.

Zatim smo izradili program kojim Micro:bit prikazuje smješka svjetlećim diodama onda kada pritisnemo tipkalo A i plačka kada pritisnemo tipkalo B.

Nakon toga smo izradili program kojjim će micro:bit svjetlećim diodama prikazivati smješka koji spava sve dok ne pritisnemo tipkalo A. Ako pritisnemo tipkalo A, smješko će se probuditi. Sve dok pritišćemo tipkalo A, smješko će biti budan. Kad tipkalo otpustimo, smješko mora opet zaspati.

Konačno smo izradili malo teži program. Izradili smo program kojim Micro:bit broji korake i prikazuje broj koraka na zaslonu. Na početku se na zaslonu prikazuju riječi „Broj koraka“ kako bismo znali što brojimo. Svaki put kad protresemo micro:bit broj koraka će se povećati za 1.

Nakon zadnjeg zadatka učenici su uspješno riješili kviz kojim su provjerili svoje znanje.

Radionicu je vodila učiteljica Ivona Rogošić.

objavio: Ivona Rogošić   datum: 2. 12. 2023.