Izbor udžbenika

Katalog obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava za osnovnu školu Kistanje - 2018./2019.

DODATNI POPIS UDŽBENIKA ZA UČENIKE S POSEBNIM OBRAZOVNIM POTREBAMA

Napomena: Za likovnu kulturu od 5. do 8. razreda dovoljno je naručiti udžbenik likovne kulture MOJE BOJE 5, 6, 7 ili 8 s višemedijskim nastavnim materijalima koji uključuju i likovnu mapu te je ne treba posebno i odvojeno naručivati.

Učenici 5. razreda sa posebnim obrazovnim potrebama ne trebaju naručivati posebne udžbenike iz Prirode.

15. svibnja 2014.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta objavljuje Katalog obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava za osnovnu školu, gimnazije i srednje strukovne škole od školske godine 2014./2015.

Katalog sadrži popis obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava koji se od šk. god. 2014./2015. mogu koristiti u osnovnoj školi, gimnazijama i srednjim strukovnim školama.

U Katalogu obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava nalaze se  podatci o naslovu i podnaslovu, autoru, nakladniku, nastavnom predmetu i programu, vrsti škole i razredu za koji je udžbenik i pripadajuće dopunsko nastavno sredstvo odobreno te njegovoj maloprodajnoj cijeni.

U osnovnim i srednjim školama i drugim ustanovama u sustavu školstva od šk. god. 2014./2015.  u uporabi, kao obvezni, mogu biti samo udžbenici i pripadajuća dopunska nastavna sredstva koja su objavljena u Katalogu obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava.

Sukladno članku 23. Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu (Narodne novine, br. 27/10., 55/11. i 101/13.), udžbenici i pripadajuća dopunska nastavna sredstva u uporabi su u školama najmanje četiri godine, računajući i šk. god. u kojoj su odabrani pa će se u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj od šk. god. 2014./2015.  koristiti udžbenici i pripadajuća dopunska nastavna sredstva koji su za svaku pojedinu školu objavljeni na njezinoj Konačnoj listi odabranih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava za šk. god. 2014./2015.

Udžbenici za osnovnu i srednju školu

Udžbenik za osnovnu i srednju školu je nastavno sredstvo namijenjeno višegodišnjoj uporabi, usklađeno s Udžbeničkim standardom, koje se objavljuje u obliku knjige, a može imati i drugu vrstu i oblik ako je tako propisano Udžbeničkim standardom, a služi učenicima kao jedan od izvora znanja za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ciljeva utvrđenih nacionalnim i predmetnim kurikulumom.

Pravilnikom o obveznim udžbenicima i pripadajućim dopunskim nastavnim sredstvima (NN, broj 104/2013.) propisano je koji se udžbenici i pripadajuća dopunska nastavna sredstva smatraju obveznima za uporabu u nastavnom i odgojno-obrazovnom radu u osnovnoj i srednjoj školi i služe za realizaciju nacionalnoga i predmetnoga kurikuluma, odnosno nastavnoga plana i programa te za samostalno učenje.

Uz udžbenik se mogu koristiti i dopunska nastavna sredstva – nastavna sredstva usklađena s Udžbeničkim standardom koja služe učenicima za lakše praćenje, vježbanje i utvrđivanje te provjeru udžbeničkog gradiva. Dopunskim nastavnim sredstvima smatraju se: radna bilježnica, zbirka zadataka, geografski atlas i povijesni atlas, multimedijska pomagala i sredstva informacijske tehnologije (npr. CD-ROM-ovi i sl.).

U školi su u uporabi udžbenici i njima pripadajuća dopunska nastavna sredstva objavljena u Katalogu obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava. U svim razrednim odjelima istog razreda za jedan nastavni predmet u uporabi može biti samo jedan udžbenik i dopunsko nastavno sredstvo istog autora, skupine autora, odnosno nakladnika.

Odluku o odabiru udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava donose stručni aktivi uz prethodno mišljenje Vijeća roditelja u vezi s prihvatljivosti cijene odabranih nastavnih sredstava. Na temelju odluka o odabiru utvrđuje se Konačna lista odabranih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava u školi. Udžbenik i pripadajuće dopunsko nastavno sredstvo s Konačne liste mora biti u uporabi u školi, kao i u njoj pripadajućoj područnoj školi, najmanje četiri godine računajući i školsku godinu u kojoj su odabrani.

Odobravanje novih udžbenika provodi se prema Zakonu o udžbenicima za osnovnu i srednju školu (NN, broj 27/2010., 55/2011. i 101/2013.), Udžbeničkom standardu (NN, broj 65/2013.) i Pravilniku o obveznim udžbenicima i pripadajućim dopunskim nastavnim sredstvima (NN, broj 104/2013.).

Pravilnikom o unutarnjem redu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta ustrojena je Služba za kurikulum, udžbenike i standard u Sektoru za potporu sustavu i programe Europske unije u Upravi za standard, strategije i posebne programe zadužena za udžbeničku problematiku.

Priloženi dokumenti:
pp_udzbenici_2015_16.xlsx (12.47 KB)
Osnovna_skola_Kistanje-2018_udzbenici.xls (100.00 KB)

objavio: Administrator   datum: 15. 8. 2018.

« Ožujak 2024 »